تبلیغات
چراهای شگفت انگیز - بایکونور, بزرگترین ایستگاه فضایی جهان
چراهای شگفت انگیز
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


من، علیرضا مدیر و نویسنده وبلاگ چرا های شگفت انگیز . شما میتوانید نظرات و پیشنهادت خود را در نظرات وبلاگ ثبت و یا به پست الکترونیک alirezaalkasir@gmail.com بفرستید.

وبلاگ چراهای شگفت انگیز در تابستان سال 1390 برای رفاف و افزایش دانش کاربران اینترنتی احداث شد.

و اگر از وبلاگ خوشتان آمد میتوانید وبلاگ را به دوستان خود معرفی کنید.

نظر یادتون نره

برای دیدن بهتر امکانات وبلاگ بهتر است نرم افزار فلش پلیر نصب باشد.

امید وارم که از وبلاگ خوشتون اومده باشه.

علیرضا
مدیر وبلاگ چرا های شگفت انگیز

مدیر وبلاگ : علیرضا
نظرسنجی
نظر شما درباره ی وبلاگ چیست؟

باشگاه پرواز وبلاگ چراهای شگفت انگیز

 

بایكونور بزرگترین، قدیمی ترین و مجهزترین مركز فضایی جهان است. این مركز به لحاظ وسعت و امكانات بزرگترین پایگاه فضایی جهان به شمار میآ ید. این پایگاه به نوعی یكی از سمبل های قدرت شوروی سابق به حساب میآ مد و امروزه نیز اگر چه كنترل آن در دست روسها است، بزرگترین شناسه كشور در حال توسعه قزاقستان می باشد.
قزاقها حتی در تبلیغات خود برای جذب گردشگران، 
باكونور را اولین جاذبه گردشگری كشورشان معرفی می كنند. بایكونور فعلا تنها پایگاه روسیه است كه از آن برای پرتابهای سرنشین دار استفاده می شود. توسعه این مركز از اواسط دهه 50 میلادی در راستای اهداف جاه طلبانه شوروی سابق برای تسخیر فضا آغاز شد.
محدوده بایكونور از شمال تا جنوب، 85 كیلومتر و از شرق تا غرب، 125 كیلومتر است.مركز آن در عرض جغرافیایی حدود 45 درجه و 60 دقیقه و طول جغرافیایی 63 درجه و 40 دقیقه واقع شده است و مساحتش به تنهایی با نیمی از مساحت كشور بلژیك برابری می كند.


میتوان ادعا كرد بزرگترینِ مراكز فضایی جهان، حتی یك چهارم بایكونور امكانات و تجهیزات ندارند. امكانات و تجهیزات پایگاه بایكونور به مرور درطی چندین دهه رشدكرده و هنوز هم در حال توسعه است.
این مركز فضایی شامل ده ها سكوی پرتاب، ده ها سكو و امكانات آزمایشهای زمینی، ده ها انبار نگهداری قطعات، انواع سامانه ها، چندین كارخانه تولید پیشران (سوخت و اكسیدكننده مایع یا جامد)، چندین مركز كنترل زمینی، شبكه گسترده ریلی و جاده ای، دو فرودگاه، شبكه توزیع برق، مراكز مسكونی و اقامتی، مراكز فرهنگی، آموزشی، ورزشی و تفریحی و مراكز ردیابی و ارتباط فضایی است. نزدیكترین شهر به مركز فضایی بایكونور، تیوراتام، درست در جنوب مركز واقع شده است. به همین دلیل آمریكاییها اغلب پایگاه بایكونور را با عنوان تیوراتام می خوانند. در مجاورت تیوراتام، شهر دیگری نام لنینسك وجود دارد كه همزمان با مركز فضایی بایكونور به وجود آمده و توسعه یافته است این شهر، وجهه علمی- فرهنگی بسیار قوی دارد كه بیشتر جمعیت آن را مهندسان و افراد مربوط به، مركز فضایی بایكونور تشكیل می دهند. در سال 1995 بوریس یلتسین رئیس جمهور وقت روسیه، نام این شهر را رسماً از لنینسك به بایكونورتغییر داد.

باید توجه داشت كه شهر بایكونور اصلی، در حدود320 كیلومتری شمال شرقی مركز بایكونور واقع شده و هیچ ارتباطی با خود مركز ندارد؛ جز اینكه هیات حاكمه شوروی در بدو تأسیس مركز بایكونور، به خاطر مسایل امنیتی و انحراف اذهان، نام این شهر كوچك را برای این پایگاه پرتاب موشكی برگزید.
در سال های جنگ سرد، شوروی هیچ گونه اطلاعاتی از بایكونور منتشر نمی كرد. آمریكاییها همواره در جستجوی شناخت فعالیت های این مركز بودند و بیشتر اطلاعات خود را از طریق عكسبرداری بدست می آوردند.
در سال 1988 برای اولین بار رسانه های غربی اجازه یافتند از یكی از ساختمان های كنترل و ردیابی ماهواره های شوروی گزارش تهیه كنند. هنوز هم بایكونور یكی از مراكز سرّی روسیه و قزاقستان به حساب می آید. پس از فروپاشی شوروی سابق، روسیه این مركز را از دولت قزاقستان اجاره كرد و آژانس فضایی این كشور مدیریت آن را بر عهده گرفت.

اجاره این مركز در سال 2005 ، به مبلغ سالیانه115 میلیون دلار تا سال 2050 تمدید شده است.
طراح و موسس بایكونور، سرگی كارالیوف، مدیر ارشد و سرطراح برنامه های فضایی شوروی بود. امروزه بخش هایی از این مركز به نام وی و برخی بزرگان صنعت فضایی شوروی سابق نام گذاری شده است.
البته قابل ذكر است كه مركز فضایی بایكونور در طول چند دهه فعالیت، به خصوص در دهه های اول، شاهد چندین فاجعه مانند انفجار پرتابگر بر روی سكو، انفجار مخازن پیشران و غیره بوده كه جان صدها نفر را گرفته است. كلیه این فجایع، سالها بعد فاش شدند و یا اینكه با تصویربرداری هوایی یا فضایی و گزارش آمریكاییها لو رفتند. هیات حاكمه شوروی سابق هرگز تمایلی به انتشار چنین اخباری نداشته است.
سالیانه حدود 25 تا 50 پرتاب فضایی از این مركز فضایی صورت می گیرد. مركز فضایی بایكونور، بخش عمده ای از تاریخ علم و فناوری بشر محسوب می شود. پرتاب اولین ماهواره، سفر اولین انسان به فضا، سفر اولین زن به فضا، اولین كاوشهای ماه، سفر اولین گروه از انسانها به فضا و صدها ركورد تاریخی دیگر در این مكان ثبت شده است. امروزه بسیاری از نمادها و وسایل مربوط به این رویدادهای مهم فضایی نظیر اولین موشك آر 7، اسپوتنیك ، اولین حیوان در فضا، پرواز گاگارین،پرواز ترشكوا، اولین راهپیمایی فضایی و ... میراث های تاریخی و دست نخورده ا ی است كه در بایكونور به یادگار مانده و حفظ و نگهداری می شوند.
روسیه در نظر دارد تا رفته رفته، بیشتر فعالیتهای فضایی خود را از بایكونور به پایگاه فضایی پلستسك در كشور خود منتقل كند.
توسعه آنچه كه امروزه مركز فضایی بایكونور شناخته می شود، از 2 ژوئن 1955 آغاز شد. شوروی برای پرتاب موشك های قاره پیمای آر 7 خود نیاز به پایگاه پرتابی داشت كه به قدر كافی از دید سامانه های جاسوسی ایالات متحده كه در تركیه مستقر بودند، دور باشد. كارالیوف كه مدیر برنامه موشك های آر 7 بود، منطقه ای در شرق دریاچة آرال و شمال شهر تیوراتام را برای این كار تعیین كرد. ظرف دو سال اولین سكوها و امكانات این مركز تكمیل و آماده بهره برداری شد.
مسیرهای ریلی و جاده ای برای ارتباط كارآمد با تمام نقاط شوروی، مهم ترین زیرساخت مورد توجه برنامه ریزان شوروی قرار گرفت.
در 5 مه1957 ، اولین موشك آر 7 آماده پرتاب،روی سكو قرارگرفت.
بهره برداری موفقیت آمیز از پایگاه نظامی- موشكی بایكونور، طراحان و برنامه ریزان شوروی را به فكر توسعه این مركز و اجرای یك پروژه عظیم ملی انداخت.با نگاه كردن به سمت شمال از شهر لنینسك، این پایگاه در گذشته به سه قسمت تقسیم می شد: پهلوی چپ، پهلوی راست و قسمت مركزی. 
دمای هوا در منطقه بایكونور، در زمستان به -40 درجه می رسد و در تابستان تا 50+ درجه سانتیگراد بالا می رود، طوفانهای برف و شن نیز در بایكونور اتفاق می افتد و پوشش گیاهی منطقه هم بسیار محدود است.
البته بیش از 300 روز آفتابی كامل در سال، یكی از مزایای این منطقه است. روس ها اكثر پرتابگرهای خود را طوری طراحی می كنند كه در حالت افقی مونتاژ شوند، تا بتوان آنها را داخل سوله مونتاژ كرد و عملیات پرتاب آنها كمترین زمان ممكن را ببرد. همیشه نیز در حالت افقی از سوله مونتاژ به سكوی پرتاب منتقل می شوند تا كمتر در معرض ذرات شن معلق در هوا قرار گیرند. فرانسویها در سال 1982، با شگفتی گزارش كردند كه روس ها تنها ظرف مدت یك ساعت، پرتابگر 310 تنی سایوز تی 6 (كه پروژه مشترک فرانسه و شوروی بود) را از محل مونتاژ به سكو منتقل كرده به حالت عمودی درآوردند. معمولاً در بایكونور، برای تزریق پیشران و بازرسی های نهایی نیز فقط 1 الی 2 روز زمان صرف می شود.
شاید بتوان تنها نقطة ضعف بایكونور را در پرتاب محموله به مدار زمین ثابت دانست. پرتابگرها یا محموله هایی كه از بایكونور به مقصد مدار زمین ثابت یا انتقالی پرتاب می شوند، به دلیل آنكه محل پرتاب در عرض جغرافیایی بالایی قرار گرفته است، مجبورند پیشران بیشتری برای تغییر در زاویه میل خود مصرف كنند، این امر موجب كاهش وزن مفید محموله آنها یا كم شدن پیشران آنها (و در نتیجه كاهش عمر) می شود. به همین دلیل است كه روس ها بیشتر مایل به استفاده از مدار قطبی مولنیا 19 ، به جای استفاده از مدار زمین ثابت اند. در این مركز، پرتابگرها همیشه به سمت شمال شرق پرتاب می شوند تا از سرعت دورانی زمین استفاده كنند. پس از حادثه شاتل كلمبیا در سال 2003 و در وقفه موقتی پرتاب شاتل به سمت ایستگاه فضایی بین المللی، پایگاه فضایی بایكونور روزهای بسیار پركاری را تجربه كرد و به خوبی توانست به پروژه ایستگاه فضایی خدمت كند.

در سالهای اخیر روسیه بر آن شده تا در آینده نزدیك فعالیت های نظامی- فضایی خود را از بایكونور به پلستسك و سایر پایگاههای فضایی داخل خاک خود منتقل كند. آناتولی پرمینوف، رییس سازمان فضایی روسیه ، در اواسط سال 2006 اعلام كرد كه كلیه پرسنل نظامی روسیه تا اواخر سال 2007 بایكونور را به مقصد پلستسك ترک خواهند كرد. این روند از سال 1999 آغاز شده و با بروز اختلافاتی میان روسیه و قزاقستان بر سر میزان اجاره پایگاه، شدت گرفته است. البته این به معنی پایان همكاری دو كشور در این زمینه نیست. برای مثال می توان به قرارداد مابین روسیه و قزاقستان برای برنامه مشترک بایترک كه در 24 دسامبر 2004 بسته شد، اشاره كرد. در این برنامه هر كشور نیمی از سهام ساخت مجتمعی را به منظور فراهم آوردن تسهیلات برای پرتابگر آنگارا در پایگاه فضایی بایكونور را در اختیار گرفتند. این مجتمع تا سال 2009 تكمیل می شود. به نظر می رسد نقش بایكونور در رشد و توسعه دانش و فناوری و اقتصاد جهانی اگر بیشتر نشود، كمتر نخواهد شد. بخش بزرگی از مركزی كه بیش از نیم قرن پیش برای پرتاب موشك های هسته ای پایه ریزی شد، امروزه در خدمت صلح و تعالی بشر قرارگرفته و در آینده بسیار نزدیك نیز به طور كامل از فعالیت های نظامی پاک خواهد شد.
نوع مطلب :
برچسب ها : ویدیوی صدای بلند جیرجیرك ها، مقدمه ای پیرامون تاریخچه ی اسکناس و مسکوکات در ایران و جهانموزه ی بانک ملی ایران، نخستین اتومبیل چگونه حركت می كردند؟، اولین بازی های ویدیویی از چه زمانی به وجود آمدند؟، اختراعات، پدربزرگ یخچال های امروزی چه بود؟،
لینک های مرتبط :
علیرضا
چهارشنبه 13 شهریور 1392
جمعه 11 اسفند 1396 12:26 ق.ظ
قدردانی از پیشنهاد آن را امتحان کنید
جمعه 4 اسفند 1396 08:32 ق.ظ
وبلاگ شگفت آور من آن را پیدا کردم در حالی که گشت و گذار در اطراف یاهو اخبار.
آیا شما هر گونه پیشنهاد در مورد چگونگی ثبت نام در اخبار یاهو دارید؟
من برای مدتی تلاش کرده ام اما هرگز به نظر نمی رسد که آنجا بمانم!
متشکرم
پنجشنبه 28 دی 1396 12:44 ق.ظ
وبلاگ خوب! تم شما سفارشی ساخته شده است یا شما دانلود کردید
آن را از جایی؟ یک طرح مانند شما با چند ساده
توییتر واقعا وبلاگ من را روشن می کند. لطفا به من بگو کدام آرایشگاه رفتی. با تشکر
پنجشنبه 7 دی 1396 11:56 ب.ظ
به صورت غیر قابل انکاری در نظر بگیرید که چه گفتید.
دلیل دلخواه شما به نظر می رسد
اینترنت ساده ترین عامل برای توجه به.
من به شما می گویم، من قطعا irked در حالی که مردم در مورد نگرانی فکر می کنم
که آنها به وضوح درک نمی کنند. شما موفق شدید
ناخن را به بالاترین برسانید، به طوری هوشمندانه که همه چیز را بدون هیچگونه عوارض جانبندی،
افراد دیگر می توانند سیگنال بگیرند احتمالا دوباره به دست آوردن بیشتر خواهد بود

با تشکر
چهارشنبه 22 آذر 1396 04:03 ق.ظ
سلام ممنون از اینکه من می دانم که شرکت میزبانی شما از آن استفاده می کنید؟

من وبلاگ خود را در 3 مرورگر مختلف بارگذاری کرده ام و باید بگویم که این وبلاگ بسیار زیاد است
سریعتر و بیشتر آیا شما می توانید ارائه دهنده میزبانی وب خوب را در منصب توصیه کنید
قیمت؟ متشکرم، من از آن قدردانی میکنم!
دوشنبه 13 آذر 1396 08:30 ب.ظ
I think that everything wrote made a bunch of sense. However, what about this?
suppose you composed a catchier post title? I ain't saying your information isn't
solid, but what if you added a title that makes people desire more?
I mean چراهای شگفت انگیز - بایکونور, بزرگترین ایستگاه فضایی جهان is kinda boring.
You ought to look at Yahoo's front page and see how they create post
headlines to grab viewers to click. You might try adding a video or a picture or two to grab people interested about everything've written.
Just my opinion, it might make your posts a little livelier.
چهارشنبه 8 آذر 1396 12:30 ق.ظ
قدردانی از پیشنهاد آن را امتحان کنید
جمعه 3 آذر 1396 07:34 ب.ظ
معمولا من در پستهای وبلاگ نمیتوانم بخوانم، اما میخواهم
می گویند که این نوشتن بسیار به من فشار آورد تا نگاهی به آن بیاندازد و آن را انجام دهد!
سبک نوشتن شما به من شگفت زده شده است. با تشکر، بسیار خوب
مقاله.
سه شنبه 30 آبان 1396 10:29 ب.ظ
یک بحث جالب توجه است. من معتقدم که
شما باید بیشتر در مورد این موضوع بنویسید، ممکن است
یک ماده تابو است، اما به طور معمول مردم این را در مورد بحث نمی کنند
فاعل، موضوع. بعدی! بهترین آرزوها!!
چهارشنبه 17 آبان 1396 11:43 ب.ظ
ما یک گروه از داوطلبان هستیم و یک طرح جدید با نام تجاری جدید در جامعهمان باز میکنیم.
وب سایت شما با اطلاعات مفیدی برای کار به شما ارائه داد. شما یک فعالیت چشمگیر انجام داده اید
و کل گروه ما احتمالا از شما سپاسگزار خواهد بود.
یکشنبه 14 آبان 1396 02:13 ق.ظ
پست بسیار خوبی است من فقط بر وبلاگ شما تکان دادم و می خواستم بگویم واقعا لذت بردم
در حال مرور پست های وبلاگ شما. در هر صورت من به فید شما مشترک می شوم و امیدوارم
شما به زودی نوشتید
شنبه 13 آبان 1396 08:26 ب.ظ
من وبلاگ شما را دوست دارم.. رنگ های بسیار زیبا و تم.

آیا خودتان این وب سایت را طراحی کرده اید یا آیا
کسی را استخدام کنید تا این کار را برای شما انجام دهد؟ پاسخ Plz به عنوان من به دنبال ساخت وبلاگ من و می خواهم
پیدا کردن که این را از کودوس
چهارشنبه 10 آبان 1396 11:23 ب.ظ
راه سرد! برخی از نکات بسیار معتبر! من قدردانی می کنم که شما این نوشتار را به همراه نوشتید
بقیه وب سایت نیز واقعا خوب است.
چهارشنبه 10 آبان 1396 11:09 ب.ظ
این به نفع من برای داشتن یک وب سایت قابل توجه است
که برای تجربه من ارزشمند طراحی شده است.
با تشکر admin
چهارشنبه 10 آبان 1396 10:23 ب.ظ
هی من می دانم که این مسئله منحصر به فرد است اما من می دانم
می خواهم بپرسم آیا شما علاقه مند به تبادل لینک یا شاید
مهمان نوشتن یک پست وبلاگ یا بالعکس؟ وب سایت من بسیار بحث می کند
از همان موضوعاتی مثل شماست و من فکر می کنم که می توانستیم تا حد زیادی از آن بهره مند شویم
از یکدیگر. اگر ممکن است علاقه مند باشید احساس رایگان کنید
برای من یک ایمیل بفرست. منتظر شنیدن از شما هستم!
راستی! وبلاگتون خیلی خوبه!
چهارشنبه 10 آبان 1396 06:08 ب.ظ
سلام پاراگراف دلخواه خود راجع به رسانه های چاپی همه ما از آن آگاهیم
رسانه ها یک منبع عالی حقایق است.
سه شنبه 9 آبان 1396 11:03 ب.ظ
Hi there! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
There's a lot of people that I think would really appreciate your content.

Please let me know. Thank you
شنبه 1 مهر 1396 07:13 ب.ظ
Valuable information. Fortunate me I discovered your web site
by accident, and I am surprised why this twist of fate did
not came about earlier! I bookmarked it.
دوشنبه 27 شهریور 1396 05:21 ق.ظ
It's very easy to find out any topic on web as compared to textbooks,
as I found this piece of writing at this web site.
دوشنبه 20 شهریور 1396 01:56 ب.ظ
پست بسیار زیبا من فقط بر وبلاگ شما تردید کردم
و می خواست بگوید که واقعا از مرور وبلاگ شما لذت بردم
پست ها. بعد از همه، من به فید RSS شما اشتراک می کنم و امیدوارم
شما به زودی نوشتید
دوشنبه 20 شهریور 1396 11:59 ق.ظ
روش شما برای توصیف همه چیز در این پاراگراف در واقع است
هر کس می تواند به آسانی آن را بشناسد، بسیار سپاسگزارم.
دوشنبه 20 شهریور 1396 11:42 ق.ظ
این بسیار جالب است، شما یک وبلاگ نویس بسیار ماهر هستید.
من به فید شما اضافه شده ام و منتظر جستجوی بیشتر پست فوق العاده ای هستم.
علاوه بر این، من سایت شما را در من به اشتراک گذاشتم
شبکه های اجتماعی
دوشنبه 20 شهریور 1396 01:29 ق.ظ
این اولین بار نیست که من این وب سایت را ببینم
من در حال مرور این صفحه وب هستم و اطلاعات روزمره را از اینجا دریافت می کنم.
دوشنبه 30 مرداد 1396 10:30 ق.ظ
For latest news you have to pay a visit web and on web I found this website as a finest site for most recent updates.
پنجشنبه 12 مرداد 1396 10:38 ب.ظ
I am now not certain the place you are getting
your information, however good topic. I needs to
spend some time learning much more or understanding
more. Thank you for wonderful information I used to be searching for this information for my mission.
سه شنبه 10 مرداد 1396 09:51 ب.ظ
Thank you for another fantastic post. The place else may just anyone get that kind of info
in such an ideal manner of writing? I have a presentation next week, and
I'm on the look for such information.
دوشنبه 5 تیر 1396 05:06 ب.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن
دلنشین در آیا نه کار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر جملات شما در واقع
موفق به من مؤمن اما تنها برای کوتاه در حالی که.
من با این حال مشکل خود را با جهش در مفروضات و یک ممکن
است را خوب به پر کسانی که
معافیت. در صورتی که شما که می توانید انجام من را مطمئنا تا
پایان در گم.
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 01:53 ق.ظ
Great post. I was checking continuously this blog
and I am impressed! Extremely helpful info particularly
the last part :) I care for such info a lot. I was looking for this particular info for a long
time. Thank you and good luck.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:09 ب.ظ
I'm curious to find out what blog platform you are using?
I'm having some small security issues with my latest blog
and I'd like to find something more secure.
Do you have any solutions?
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:14 ق.ظ
When some one searches for his necessary thing, thus he/she wishes to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
باشگاه پرواز وبلاگ چراهای شگفت انگیز تماس با ما

ایجاد خبرنامه ایمیلی
برای ورود به چت روم کلیک کنید

كد چت روم
فال امروز
???? Airfield Mayhem

Backyard Sports بازی

?

دریافت كد بازی آنلاین تصادفی

بازی آنلاین تک تیرانداز 2
کد بازی آنلاین
بازی آنلاین تک تیرانداز
Powered by ShoutJax

وبلاگ چراهای شگفت انگیز

این صفحه را به اشتراک بگذارید
ابزار پرش به بالا
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنتبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

عینک آفتابی زنانه 2013

وبلاگ شلیک محمّد  (شلیکی برای خنده،تفریح،آموزش و...)

Page Ranking Tool